Hakkımızda

Türkiye deki sanayileşme yönündeki hızlı gelişime ve değişime paralel olarak hedeflerini her geçen gün bir adım ileriye taşıyan Aytek İnşaat Makina San. ve Tic. Ltd. Şti, ilk olarak  1956 yılında Ahmet Yazıcıoğlu tarafından Adana'da Bankalar Caddesinde ……….m2’lik alanda “AYAZ MAKİNA” adı ile faaliyete başlamıştır. Şu anda bulunduğumuz işyerimizi, 1956 yılında Sümerbank kooperatifinden arsa olarak satın almış ve üzerine ilk atölyesini yapmıştır.
 
 
Kurucumuz  :  AHMET YAZICIOĞLU
 
1928 Yılında Tufanbeyli’nin Çatalçam köyünde doğmuş. İlkokulu Saimbeyli’de okumuş. İlkokuldan sonra eğitimini Adana merkezde tamamlamış. Üniversite öğrenimini şimdiki adı ” Yıldız Teknik Üniversite”nin Makine Mühendislik bölümünde tamamlamış. Eğitimini tamamladıktan sonra Adana- ya dönmüş ve Adana Belediyesi Su İşleri Müdürlüğünde göreve başlamış. 1956 yılında görevinden istifa ederek kendi işyerini “AYAZ MAKİNA”yı açmış. 1957 yılında Yüksek Kimya Mühendisi olan eşi İffet hanımla beraber “CEM SABUNLARI”NI, Adana’da imal etmişler ve 1962 yıllında sabun işini bırakmış.
 
 
AYAZ MAKİNA:
 
Ayaz Makinenin açılış tarihi 1956 yılıdır. İlk işi, Sümer Bank Fabrikasının klima santrali ihalesine “ Alarko” ve “Tokar” şirketleriyle beraber girmiş ihaleyi alarak Klima işine başlamış. 1957 yılında bir Türk firmasının aracılığı ile “İncirlik Hava Üssü”nün klima işlerini yapmış. Ayrıca; İncirlikte inşaat işine de girmiş.
1960 yılın da yurtdışından duvar tipi bir erkondeyşın getirttirerek makinenin kompresörü hariç tamamını yerli imalat etmiş. İmal etti bu makine, Türkiye’deki ilk duvar tipi klimadır.
 
Bossa, Güney Sanayi, Özbucak, Paktaş, Pakya, Sasa, Berdan, Çukurova Tekstil, Çukobirilik fabrikaları gibi fabrikaların klima santrallerini diğer makinelerin imalatlarını ve yedek parçalarını imal etmiş.
Yağ fabrikalarının imalat işlerine 1974 yılında projesi Hollanda’dan gelen Karataş yağ fabrikasının makinelerinin tamamını yapmış. Yağ fabrikaları için Dedorize tanklar, parlatma filtreleri, eşanjörler vb. makineler imal etmiş… Anahtar teslim yağ fabrikası kurabilir.
 
1995 yıllın da ziraat makinelerine olan ihtiyaçla beraber ziraat makinelerinin imalatına başlamış.
1997 yılın da Özler Ailesinin yardımı ve desteği ile birlikte RÜZGAR MAKİNESİ işine girerek
Ülkemize bu makineyi ilk tanıtan firma olmuştur.